BANYO ASMA TAVAN USTASI İSTANBUL USTA SERVİSİ

BANYO ASMA TAVAN USTASI İSTANBUL  USTA   SERVİSİ 

Banyo Asma Tavan
Clip-In (Gizli Taşıyıcı)
Clip-In Tip Modüler Tavanlar Clip-In (gizli) tip taşıyıcı sistemlerde taşıyıcı sistem görünür değildir. Sistem, ana taşıyıcılar, bunlara dik açıyla kenetlenen clip-in profilleri ile tüm kenarlardan desteklenmekte olan kare kenarlı ya da pahlı panellerden (kare veya dikdörtgen) oluşmaktadır. Çevre kenar detayı için tırnaklı C biçimli, tırnaklı L biçimli ve Z biçimli olmak üzere üç seçenek mevcuttur. Tavan döşenen alanın geometrik yapısı nedeniyle kenarların kesilmesinin gerektiği durumlarda tırnaklı kenar profilleri tercih edilmelidir. Tırnaklı profillerde paneller tırnakların kenar üzerine bükülmesi suretiyle sıkıştırılır; baskı takozuna ihtiyaç kalmaz.
Avantajları: Bu sistem, azami güvenlik, kalıcılık, ekleme yerlerinde sağlamlık, deprem yükü ve diğer yanal yüklere karşı azami dayanıklılık sunar.

Şiddetli rüzgar dahil her tür açık hava koşuluna uyumludur.

Clip-In sistemlerin bir diğer özelliği montaj hızıdır.

Bunun yanısıra her bir panel özel bir demontaj aleti vasıtasıyla yerinden çıkarılabilir. (Bakım amaçlı müdahaleler için tecrübeli işgücü kullanımı tavsiye edilir.)

Taşıyıcı sistemin gizli oluşu ve paneller arasındaki mesafenin azlığı, estetik bakımdan düze yakın bir yüzey ve kesintisiz görüntü sunmaktadır.

 
Panel malzemesi olarak, 0,6 / 0,7 mm kalınlığında aluminyum, 0,75 mm kalınlığında ayna görüntülü aluminyum yahut 0,5 mmlik galvanize çelik şeklinde üç seçenek mevcuttur. Üretim genelde standart ebatlar olan 300×300 mm, 300×600 mm, 600×600 mm ve 600 x 1.200 mm ebatlarında gerçekleştirilmekte olup özel projelerde sipariş uzerine değişik ebatlarda üretim yapılabilmektedir. Bu sistem için standart renkler RAL 9001, 9002, 9003, 9006, 9010, 9016 and 7047 olup diğer RAL renklerinde üretim, sipariş üzerine yapılabilmektedir.
  
Lay-In (Sarkmalı)  / Lay-On (Oturmalı)
Hem Lay-In, hem de Lay-On tipi asma tavanlarda, aynı görünür taşıyıcı sistemi kullanılmaktadır. İki sistem arasındaki fark, kullanılan paneller ile bu panellerin taşıyıcı sisteme yerleştirilme biçimlerinden kaynaklanmaktadır. Lay-In (sarkmalı) tip taşıyıcı sistemlerde, panel görünür sistem taşıyıcının kenarına asılarak aşağıya sarkar. Lay-On sistemlerde, panel T taşıyıcının görünür kenarının dudağına oturtulur. Her iki sistem de, ana taşıyıcılar, bunlara dik açıyla kenetlenen tali taşıyıcılar ile tüm kenarlardan desteklenmekte olan kare kenarlı ya da pahlı panellerden (kare veya dikdörtgen) oluşmaktadır. Paneller tercihe bağlı olarak taşıyıcı ile aynı seviyede yahut tegular bir görünüm sunmak amacıyla taşıyıcı seviyesinden daha derine yerleştirilebilir.
Avantajları: T tip taşıyıcı sistemlerin montajı kolaydır; daha az işçilik gerektirir.
Bunun yanısıra, her bir panel kolaylıkla yerinden çıkarılabilir olduğundan, bakım veya onarım amaçlı müdahaleler rahatlıkla yapılabilmektedir.
Taşıyıcıların oluşturduğu ızgara sistemi sayesinde, sayıca daha az askı ile oldukça rijit bir çözüm sunmaktadır. Diğer sistemlere kıyasla hesaplıdır.
Ayrıca ana taşıyıcı ve çarpraz taşıyıcıların sistemler arasında değişimli olarak kullanılabilir oluşu, daha az stoklama ihtiyacı ile daha fazla esnekliği beraberinde getirmektedir.
   
Panel malzemesi olarak, 0,6 / 0,7 mm kalınlığında aluminyum, 0,5 mm’lik galvanize çelik, 0,75 mm kalınlığında ayna görüntülü aluminyum yahut 0,8 mm’lik vinil kaplı alçı levha şeklinde dört seçenek mevcuttur. Panel üretimi genelde standart ebatlar olan 300×300 mm, 300×600 mm, 600×600 mm ebatlarında gerçekleştirilmekte olup özel projelerde sipariş uzerine değişik ebatlarda üretim yapılabilmektedir. Havalandırma ve aydınlatma aksesuarlarının sisteme entegre edilmesiyle doğabilecek yük artışına karşılık askıların sayısının artırılması tavsiye edilmektedir. Taşıyıcılar taban genişliğine göre, T-24 ve T-15 şeklinde iki tiptir. Bu sistem için standart renkler RAL 9001, 9002, 9003, 9006, 9010, 9016 and 7047 olup diğer RAL renklerinde üretim, sipariş üzerine yapılabilmektedir.
 
Petek Biçimli Tavanlar
 
Petek tavan sistemi, tavan üstü tesisata kesintisiz ve dekoratif bir maske oluşturmanın yanısıra gerektiğinde kolaylıkla erişim imkanı sağlama özellikleri sayesinde, asma tavan çözümleri arasında hem fonksiyonel hem de şık bir alternatif oluşturmaktadır. Sistem, petek görüntüsü oluşturacak biçimde içiçe geçirilmiş, 10 mm genişliğinde ve 40 mm yüksekliğinde, U biçimli aluminyum profillerden oluşmaktadır. Gerek taşıyıcı sistemin (ana ve çarpraz taşıyıcılar), gerekse petek şeklinde monte edilmiş profillerin aynı oluşu, gizli taşıyıcı sistem etkisi yaratmanın yanısıra ekonomik bir asma tavan çözümü sunmaktadır. Profilin U kolları üzerinde bulunan 2,6 mm genişliğindeki dudaklar, eğilmelere karşı daha katı bir yapı oluşturmaktadır. Sağlamakta olduğu üstün avantajlar nedeniyle bu sistem alışveriş merkezlerinde geniş kullanım alanı bulmaktadır.
Avantajları:
Gerek yangına karşı dayanıklılık (malzeme DIN 4102 standardına göre A sınıfındadır) gerekse iç hava kalitesi bakımlarından en yüksek performansı sunan asma tavan çözümüdür.
Mazgal biçimli tasarımı sayesinde ortamdaki is, duman yahut kirli havanın kolayca ortam dışına atılmasını mümkün kılar.
Taşıyıcı sistem ile panelleri oluşturan profillerin aynı oluşu nedeniyle birleşme noktaları ve taşıyıcı sistemin kendisi gizlenmiş durumdadır. Böylece kesintisiz, devamlılık arzeden bir tavan görüntüsü elde edilir.
Tesisata sorunsuz erişim sağladığından, rutin veya sık bakım gerektiren tesisatın varolduğu hallerde en akılcı tercihtir.
Sistemin peteksi biçimi, iç mekan tasarımcılarına, günışığını ya da sistem içine yerleştirilmiş aydınlatmadan yayılacak ışığı kullanarak hoş ışık oyunları yaratma imkanı sunar.
   
Petek tavan profilleri 0,4 veya 0,5 mm kalınlığında aluminyum alaşımı (AA5050) malzemeden üretilmektedir. Aluminyum stripler profil haline getirilmeden once 20 mikron kalınlığındaki boya ile kaplanma ve fırınlanma işlemine tabi tutulmaktadır. Boya kaplamasında kullanılan standart renkler RAL 9006 ile 9010dur. 2000 metrekareyi aşan siparişlerde talep edilirse diğer RAL renklerinde de üretim yapılabilmektdir.
Cell sizes / Hücre ebatları (in milimetres):
50 x 50
75 x 75
100 x 100
50 x 100
100 x 150
150 x 150
Tile sizes / Petek ebatları (in milimetres):
600 x 600
600 x 1200
Sistem iki farklı profil uç detayı ve buna bağlı olarak iki farklı montaj seçeneği ile üretilmektedir. Bunlardan birincisinde profil uçlarında çengeller mevcut olup petekler taşıyıclara yukarıdan aşağıya doğru bir hareketle geçirilmektedir. İkinci teknikte ise düz kesim profil uçlarına, petek başına dört adet olmak üzere birleştirme parçaları eklenmekte ve petekler taşıyıcı sisteme aşağıdan yukarıya doğru bir hareketle takılmaktadır.
ULTRALINE Lay-In   
 
ULTRALINE Lay-In Tip Modüler Tavanlar Bu sistem temelde görünür tipte taşıyıcılı bir sistem olmakla beraber, yarattığı düz ve pürüzsüz tavan etkisiyle, gizli taşıyıcı sistemleri andırmaktadır. Düşük maliyet, hızlı montaj ve kolay temizlik ve bakım da dahil olmak üzere, standart bir görünür taşıyıcı sistemin tüm avantajlarını sunmaktadır.
6,5 mmlik dikmeli yive sahip dar profili sayesinde, taşıyıcıya ait metal yüzeyin daha dar bir kısmı gözükmektedir. Bunun yanısıra şiv köşeli kesişmeleriyle, temiz ve kesin geçişlere sahip son derece düzgün bir tavan görüntüsü yaratılmaktadır.
Avantajları: Ekonomik olmasına rağmen birinci sınıf bir tavan görüntüsü sunan bir sistemdir.
Ana ve çarpraz taşıyıcılar süngü biçiminde uç detaylara sahip olduğundan, birbirleriyle birleşip içiçe geçmeleri gayet hızlı ve basittir.
Sistem parçalarının montajı ve gerektiğinde yerlerinden çıkartılması gayet kolay olup herhangi bir alet gerektirmemektedir.
Profilin dikmeli oluşu, sisteme ışıklandırma ve diğer aksesuarın kolayca yerleştirilmesini mümkün kılmaktadır.
 
Panel malzemesi olarak, 0,6 / 0,7 mm kalınlığında aluminyum, 0,5 mmlik galvanize çelik. Üretim genelde standart ebatlar olan 300×300 mm, 300×600 mm, 600×600 mm ve 600 x 1.200 mm ebatlarında gerçekleştirilmekte olup özel projelerde sipariş uzerine değişik ebatlarda üretim yapılabilmektedir. Havalandırma ve aydınlatma aksesuarlarının sisteme entegre edilmesiyle doğabilecek yük artışına karşılık askıların sayısının artırılması tavsiye edilmektedir. Bu sistem için standart renkler RAL 9001, 9002, 9003, 9006, 9010, 9016 and 7047 olup diğer RAL renklerinde üretim, sipariş üzerine yapılabilmektedir.
Fugalı Clip-In
 
Fugalı Clip-In sistemde, klasik clip-in sisteminde olduğu gibi taşıyıcı bileşenleri gizlenirken, bir yandan da fugalı kenar detayına sahip paneller vasıtasıyla tavan görünümünde derinlik etkisi yaratılır. Bu sistem, clip-in profiller ile bunlara yay gücüyle tutturularak tüm kenarlardan desteklenen kare kenarlı panellerden oluşur. Panellerin demontajı aşağıya doğrudur. Çevre kenar detayı için tırnaklı C biçimli, tırnaklı L biçimli ve Z biçimli olmak üzere üç seçenek mevcuttur. Tavan döşenen alanın geometrik yapısı nedeniyle kenarların kesilmesinin gerektiği durumlarda tırnaklı profiller tercih edilmelidir. Tırnaklı profillerde paneller tırnakların kenar üzerine bükülmesi suretiyle sıkıştırılır; baskı takozuna ihtiyaç kalmaz. Avantajları:
Bu sistem, azami güvenlik, kalıcılık, ekleme yerlerinde sağlamlık, deprem yükü ve diğer yanal yüklere karşı azami dayanıklılık sunar.
Clip-In sistemlerin bir diğer özelliği uygulama hızıdır.
Bunun yanında, her bir panel özel bir demontaj aleti vasıtasıyla kolaylıkla yerinden çıkarılabilir olduğundan, bakım veya onarım amaçlı müdahaleler rahatlıkla yapılabilmektedir.
Panel aralarındaki fugalar, taşıyıcı sistemi göstermeksizin ulaşılan bir derinlik etkisiyle estetik bir görünüm sağlar.
 
Panel malzemesi olarak, 0,6 / 0,7 mm kalınlığında aluminyum, 0,75 mm kalınlığında ayna görüntülü aluminyum yahut 0,5 mmlik galvanize çelik şeklinde üç seçenek mevcuttur. Üretim genelde standart ebatlar olan 300×300 mm, 300×600 mm, 600×600 mm ve 600 x 1.200 mm ebatlarında gerçekleştirilmekte olup özel projelerde sipariş uzerine değişik ebatlarda üretim yapılabilmektedir. Bu sistem için standart renkler RAL 9001, 9002, 9003, 9006, 9010, 9016 and 7047 olup diğer RAL renklerinde üretim, sipariş üzerine yapılabilmektedir. Daha detaylı teknik bilgi için lütfen Teknik Özellikler kısmına göz atınız.
C Tip Lineer (Doğrusal Tavan)
 
Asma tavan çözümleri arasında fonksiyonel ve esnek bir alternatif olarak yer alan lineer tavan, hem iç mekan hem de dış mekan kullanımına uygun özellikleriyle, uzun senelerdir populer bir tercih olagelmiştir. Metapan’ın C-Tip lineer tavan sistemleri, gizli taşıyıcı profile kenetlenmiş pahlı kenarlı, yuvarlak bitişli kapalı kenar panellerden oluşmaktadır. Paneller birbirlerine ekleme parçaları vasıtasıyla eklenir. Panellerin genişlikleri 50mm’den 300 mm’ye kadar değişebilirken, aynı taşıyıcı üzerinde farklı genişliklerde paneller kullanarak farklı dizaynlar yaratmak mümkündür. Avantajları:
Sistem gerek pozitif gerekse negative rüzgar basıncına karşı yüksek dayanıklılıkta olduğundan, metro ve tren istasyonları, yeraltı projeleri ve genel anlamda tüm dış mekanlar için özellikle uygundur.
Kapalı birleşim noktaları sayesinde pürüzsüz ve devamlılık arzeden bir tavan görünümü elde edilmektedir.
Panellerin kolay temizlenebilme ve toz tutmama özellikleri, sistemi hastaneler, labaratuvarlar, mutfak ve benzeri şekilde hijyenin birincil önem taşıdığı mekanlar için vazgeçilmez kılmaktadır.
Panellerin herhangi bir alet kullanılmaksızın bütünüyle el ile demonte edilebilir oluşu, tavan üstü tesisata rahat erişim sağlamaktadır.
Panel uzunluklarının standart olmayıp ihtiyaca gore değişebilmesi, hızlı montaj imkanı sunmakta ve minimal eklenti gereksinimi doğurmaktadır.
   
Paneller 15,5mm yüksekliğinde, korozyona dayanıklı aluminyum alaşımı (AA5050) malzemeden imal edilmektedir. Yaklaşık panel ağırlığı, 2 kg/m2’dir. Aluminyum stripler panel haline getirilmeden once 20 mikron kalınlığındaki boya ile kaplanma ve fırınlanma işlemine tabi tutulmaktadır. Boya kaplamasında kullanılan standart renkler RAL 9006 ile 9010’dur. 2000 metrekareyi aşan siparişlerde talep edilirse diğer RAL renklerinde de üretim yapılabilmektdir. Paneller azami 6000mm’ye kadar değişen uzunluklarda üretilebilirken, taşıyıcı profil standart olarak 5000mm uzunluğundadır.
Çeşitli panel genişlikleri ve karşılık gelen malzeme kalınlıkları aşağıda listelenmiştir:
Genişlik Kalınlık
50 -0,40 – 0,45
75 -0,40 – 0,45
100- 0,40 – 0,45
150-0,40 – 0,45
200-0,50 – 0,55
225-0,50 – 0,55
300-0,50 – 0,55
  
Vinil Kaplamalı Alçı Levha
 
Vinil kaplı alçı levha, alçıdan gelen yangına karşı yüksek dayanıklılık, uzun süreli kalıcılık, ve üstün akustik izolasyon özelliklerini, vinil kaplamanın estetik özellikleriyle birleştirmesiyle, asma tavan endüstrisinde en tercih edilen türlerden birisi olmaya başlamıştır. Paneller %100 asbestsiz ve çevre dostudur. Kullanılan taşıyıcı sistem Lay-On tipte olup paneller taşıyıcının görünür kenarının alt yüzeyine oturtulmaktadır. Vinil kaplı alçı levha paneller standart olarak 600×600 ebatında ve 0.8 mm kalınlığında sunulmaktadır. 154 ve 975 olmak üzere iki desen seçeneği mevcuttur.
Technical Information / Teknik Bilgiler
Base Material / Malzeme
Gypsum Board
Alçı Levha
Surface Treatment/ Yüzey İşlemleri
Vinyl Laminated
Edge Detail / Kenar Detayı
Square
Kare Kenar
Thickness / Kalınlık
0.8 mm
0.8 mm
Noise Reduction Coefficient / Gürültü Azaltma Katsayısı
0.1 – 0.3
0.1 – 0.3
Moisture Resistance / Neme Dayanıklılık
Up to %90 relative humidity
%90 bağıl neme kadar
Light Refectance / Işık Yansıtma
>= %75
>= %75
Combustion / Alev Alma
Rated B1 According to Chinese standard GB8624-1997 (non-flammable)
GB8624-1997 standardına göre B1 (alev almaz)
 

sabriusta tarafından yayımlandı

aloustaservisi.com mobilya montaj ustası 0538 786 5518

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: